Święto Zmarłych – jak obchodzi się je w innych krajach?

Istnieje wiele smutnych i radosnych tradycji, które towarzyszą 1 i 2 listopada. Różne części świata obchodzą te święta z wyjątkowymi umiejętnościami, wiele z nich pochodzi z czasów starożytnych. W niektórych miejscach buduje się specjalne ołtarze. W innych ludzie wierzą, że zmarli nawiedzają ich po śmierci. A w jeszcze innych odwiedza się groby swoich bliskich przy specjalnych okazjach lub w każdej chwili, gdy uzna się to za konieczne. Niektóre rytuały związane są ze śmiercią, inne z odrodzeniem.

All Hallows Eve, Dia De Los Muertos, Bon czy Pangangaluluwa to nazwy tego dnia. Obchodzony jest w różnych formach na całym świecie, przez Meksyk czy Bułgarie, aż po kraje azjatyckie, takie jak Japonia.

1 listopada to z pewnością dobry dzień na wspominanie zmarłych. Ale nie jest to jedyna data, kiedy ludzie na całym świecie wspominają swoich bliskich, którzy odeszli. W innych krajach można upamiętnić zmarłych 31 października, 2 listopada, w pierwszą niedzielę listopada, a nawet w połowie lipca lub sierpnia.

Dia De Los Muertos – Meksyk

Święto Zmarłych w Meksyku to uroczysta celebracja upamiętniające zmarłych krewnych. Pierwsza część odbywa się 31 października i 1 listopada, poświęcona jest zmarłym dzieciom, nazywanym aniołkami. Wówczas przy grobach dzieci kładzie się ich zabawki. Druga część obchodzona jest 1. i 2. listopada, dotyczy dorosłych.

/Obraz Jose Sanchez Hernandez

Święto kojarzy się z ołtarzami, cukierkowymi czaszkami i dużą ilością jedzenia. Pomimo złowrogiej nazwy, Dia de los Muertos jest bardzo kolorowym i radosnym świętem. Przygotowania do niego zaczynają się już wiele tygodni wcześniej. Sklepy zaopatrują się w słodycze i figurki w kształcie szkieletów, trupich czaszek i ghuli do dekoracji lub na prezenty. Domy są sprzątane na przyjęcie zmarłych, budowane są specjalne ołtarze powitalne, na których umieszcza się zdjęcie zmarłego, wraz z kwiatami, kadzidłem i jedzeniem. Rodziny odwiedzają również groby zmarłych, a w niektórych miejscowościach nadal istnieje zwyczaj ucztowania przy nich przez całą noc. Krewni wspominają wtedy zmarłych, śpiewają ulubione piosenki i jedzą ulubione potrawy. Jednym z najpopularniejszych dań tego dnia jest kurczak w sosie czekoladowym. Meksykańskie Święto Zmarłych łączy w sobie hiszpańskie katolickie tradycje z tubylczymi obrządkami prekolumbijczyków.

Święto Zmarłych w Ekwadorze

Święto Zmarłych jest w Ekwadorze ściśle związane z jedzeniem. Rodziny zasiadają wokół stołu zastawionego tradycyjnymi potrawami. Jedzą między innymi chleb guagua, który ma kształt dziecka i piją colada morada, napój z fioletowej kukurydzy, jeżyn i innych owoców.

Indianie zamieszkujący ten kraj wierzą, że ich przodkowie muszą zjeść ulubione jedzenie, które przynoszą im na groby. Dopiero kiedy zmarli najedzą się nim, sami mogą zacząć je spożywać. Przy grobach często gra się też w kości. To jednak nie rozrywka, ale sposób porozumiewania się ze zmarłym. Każdy wyrzucony numer oznacza inne jego potrzeby i zarzuty.

Bon – Japonia

/Obraz autorstwa tawatchai07

Japońskie święto ku czci dusz zmarłych, znane jako Bon, odbywa się w połowie lipca lub sierpnia, w zależności od regionu. Japończycy wierzą, że duchy zmarłych wracają w tym czasie na Ziemię, aby odwiedzić swoich bliskich. Na progach swoich domów umieszczają lampiony, znane jako „mukaebi”, co oznacza „ognie powitalne”. Kiedy dusze zmarłych odchodzą, rodziny żegnają je „ogniami pożegnalnymi” zwanymi „okuribi”, a niektórzy puszczają na wodę łódeczki z lampionami. W wielu miastach odbywają się rytualne tańce Bon-Odori na ulicach i przed świątyniami.

Japończycy budują specjalne ołtarze poświęcone pamięci zmarłych. Dni, w których odbywają się uroczystości, nie są to wolne od pracy, ale wielu Japończyków bierze urlop i udaje się w rodzinne strony.

Zaduszki Czereśniowe – Bułgaria

Bułgaria jest krajem prawosławnym, więc dzień Wszystkich Świętych nie jest tu obchodzony. Zmarłych wspomina się w tzw. Archangielskim Dniu Zadusznym (Archangelska Zadoushnitsa). Święto przypada w sobotę poprzedzającą 8 listopada. Jest to bardzo ważne święto, podczas którego czci się pamięć żołnierzy poległych za ojczyznę. Składane są wieńce na cmentarzach wojskowych oraz przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Sofii. Bułgarzy odwiedzają też groby swoich bliskich i zgodnie z tradycją zapalają na nich świeczki i polewają je czerwonym winem, symbolizującym krew Chrystusa. Mogą też pić wino na cmentarzu, ale nie z butelki, z której jest wylewane na grób. Święto to określa się często mianem Zaduszek Czereśniowych gdyż na cmentarz przynosi się czereśnie. Jest też inne jedzenie, którym Bułgarzy wzajemnie się częstują.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Krzysztof Jaracz z Pixabay

Materiał źródłowy: podroze.gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.