Punkty dystrybucji jodku potasu. Gdzie można je znaleźć w województwie opolskim?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rozesłało do wszystkich gmin w Polsce tabletki jodku potasu. Jest to standardową procedurą przewidzianą w przepisach prawa i stosowaną w przypadku ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. W przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego zostanie ogłoszony komunikat w mediach ogólnopolskich i lokalnych. Punkty dystrybucji są tworzone m.in. w szkołach, ośrodkach zdrowia, domach kultury, siedzibach OSP i aptekach.

W województwie opolskim powstały 532 miejsca w których będą wydawane tabletki z jodkiem potasu. Statystycznie jeden punkt przypada na mniej więcej 1,8 tysiąca ludzi. Wojewoda opolski opublikował na stronie urzędu wojewódzkiego listę punktów, do których będzie można się udać po tabletkę oraz ulotkę z zasadami użytkowania. W broszurze informacyjnej dla mieszkańców rząd nie uwzględnia dawkowania dla osób po 60. roku życia. Lekarze podkreślają, że dla tych osób podanie tabletki z jodkiem potasu może być bardziej szkodliwe niż ewentualne zanieczyszczenie – stąd zalecenia.

W przypadku zagrożenia radiacyjnego jodek potasu będzie wydawany wszystkim dorosłym, którzy zgłoszą się do punktu.

Władze lokalne niejednako podeszły do podziału tabletek jodowych w naszym województwie. Dla przykładu, w powiecie nyskim znajdziemy 160 takich punktów –  mniej niż jeden na tysiąc mieszkańców. Zaś w powiecie głubczyckim, takich punktów zostało stworzonych tylko 5 – średnio jeden na 9 tysięcy ludzi. Co ciekawe cała gmina Głubczyce dystrybuuje jodek potasu tylko w urzędzie miejskim. Wielu mieszkańców w przeciągu kilku godzin będzie musiało dojść lub dojechać do punktu wydawania tabletek. Podobną sytuację znajdziemy w gminie Pokój, Kiertz, Walce i Branice. W stolicy województwa na 125 tysięcy mieszkańców wyznaczone 25 punktów – średnio jeden na 5 tysięcy osób.

W przypadku zagrożenia, najsprawniej obsłużeni zostaną mieszkańcy gminy Kamiennik, w okolicy Nysy. Na jeden punkt przypada tam około 200 osób. Cieszyć mogą się także Otmuchowianie – jedna placówka obsłuży tylko 350 osób, w Skarbimierzu około 500, w Wilkowie 400, a w Łambinowicach 300 osób.

Wykaz wszystkich punktów dystrybucji jodku potasu, w województwie opolskim znajdziesz tutaj: https://www.gov.pl/web/uw-opolski/dystrybucja-tabletek-jodku-potasu-na-terenie-wojewodztwa-opolskiego

Duże zaniepokojenie budzą ostatnie ataki Rosji na infrastrukturę techniczną i cywilną na Ukrainie. W kraju tym znajduje się 15 reaktorów w czterech elektrowniach atomowych. Dwie najbliższe znajdują się 130 i 180 kilometrów od granicy z Polską. Władze uspokajają, że dystrybucja tabletek jodowych jest działaniem prewencyjnym, zapobiegawczym. Obecnie nie ma zagrożenia radioaktywnego, a jego ryzyko jest niewielkie.

____________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęć: Karolina Grabowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.