Liczne oszustwa na OLX oraz Vinted. Na co należy zwrócić uwagę?

Znasz stare powiedzenie „jeśli wygląda zbyt dobrze, aby było prawdziwe, to prawdopodobnie nie jest”? Cóż, jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o zakupy online. Jak wiadomo podczas użytkowania Internetu, a zwłaszcza przy zakupach online należy zachować czujność względem naszych działań.

Istnieją pewne schematy działania cyberprzestępców, które powinny natychmiast wzbudzić Twoje podejrzenia. Osoba podająca się za kupującego może być oszustem, jeśli prosi Cię o takie szczegóły jak dane do konta płatniczego i logowania, dane karty płatniczej, dane osobowe, zdjęcia dokumentu tożsamości, adres e-mail i numer telefonu.

E-maile i wiadomości wysyłane przez oszustów mogą zawierać linki do fałszywych stron internetowych serwisów płatniczych, banków lub firm kurierskich. Na takich stronach zostaniesz poproszony o podanie danych logowania do bankowości elektronicznej lub danych siatki płatniczej. Oczywiście nigdy nie wpisuj tam żadnych wrażliwych danych, gdyż umożliwi to złodziejom kradzież pieniędzy z Twojego konta.

Jak wyglądają oszustwa na Vinted?

Choć większość sprzedaży przebiega bezproblemowo, w niektórych przypadkach do potencjalnych ofiar – w tym przypadku sprzedawców,  tuż po wystawieniu przedmiotu zgłasza się „kupujący” i prosi o podanie adresu e-mail. Następnie sprzedawcy otrzymują wiadomość, że został wysłany im e-mail potwierdzający przelew. W treści tej korespondencji znajduje się również link, pod którym można rzekomo odebrać pieniądze lub potwierdzić wysyłkę. Jest to oczywiście fałszywa strona i jednocześnie próba wyłudzenia od Was danych do logowania do bankowości elektronicznej.

/Obraz autorstwa jannoon028 na Freepik

Jeśli więc widzisz, że ktoś prosi Cię o podanie adresu e-mail, natychmiast powinny zapalić Ci się czerwone lampki! Wchodząc na taką stronę i podając swoje dane, stracisz wszystkie pieniądze ze swojego konta bankowego – oszuści mogą również zaciągać pożyczki i kredyty na Twoje dane osobowe!

Wyłudzacze szukają potencjalnych ofiar szczególnie wśród nowych użytkowników portalu, którzy nie opanowali jeszcze w pełni zasad funkcjonowania tej platformy sprzedażowej i nie są w stanie zauważyć, kiedy w trakcie transakcji z innym użytkownikiem dzieje się coś nietypowego. Dlatego tak ważne jest, aby prowadzić rozmowy tylko na wewnętrznym czacie Vinted oraz korzystać z ich wyznaczonych metod płatności.

Cyberprzestępcy mogą również podszywać się pod pracowników Vinted, firm kurierskich i instytucji płatniczych. W tym celu wysyłają maile i SMS-y sugerujące, że nastąpiła jakaś niedopłata, np. za wysyłkę, co blokuje realizację Twojego zamówienia. Nie klikaj w żadne tego typu wiadomości!

Jak wyglądają oszustwa na OLX?

Po wystawieniu produktu na OLX kontaktuje się z Tobą osoba, która zazwyczaj niepoprawną polszczyzną informuje Cię, że dokonała zakupu. Rzekomy nabywca twierdzi, że chce zapłacić za towar poprzez usługę płatności OLX. Należy postępować zgodnie z instrukcją, aby otrzymać środki na swoją kartę płatniczą. Oszust wysyła Ci link, który prowadzi do fałszywej strony, podszywającej się pod serwis płatności OLX. Na tej stronie znajduje się formularz, w którym należy podać dane karty płatniczej – numer karty i datę ważności, a także kod CVV/CVC. Czasami w formularzu możesz zostać poproszony o podanie przybliżonego salda.

Następnie otrzymasz od swojego banku SMS z kodem do autoryzacji. W rzeczywistości potwierdzasz dodanie swojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Złodzieje natychmiast przystępują do czyszczenia Twojego konta z pieniędzy, dokonując serii płatności kartą.

/Obraz autorstwa jannoon028 na Freepik

Tak się składa, że skutecznie przeprowadzone oszustwo na OLX może pociągnąć za sobą jeszcze jeden problem. Cyberprzestępcy kradną dane osobowe – imię, PESEL, serię i numer dokumentu tożsamości. Z pomocą tych danych mogą wziąć pożyczkę lub kredyt w banku.

Istniej jeszcze inny popularny i dość nowy sposób oszustwa. Sposób działania jest prosty: oszust wysyła do Ciebie wiadomość na OLX, udając, że jest zainteresowany kupnem czegoś od Ciebie. Następnie wysyłają Ci link do fałszywej strony firmy wysyłkowej, gdzie masz wypełnić informacje o swojej karcie, adresie itp. Następnie proszą Cię o przelanie pieniędzy za sprzedaż plus koszty wysyłki.  Co jednak nigdy nie następuje.

W grudniu 2022 roku pojawiła się nowa modyfikacja scamu na OLX wykorzystująca wizerunek firmy InPost. Oszuści wysyłają do potencjalnych ofiar wiadomość SMS z linkiem do płatności, są w tym bardzo przebiegli – wykorzystują bramkę SMS i podszywają się pod numer telefonu firmy InPost.

Dlaczego jest to tak niebezpieczne? Otóż dlatego, że taka wiadomość od oszusta trafia do tego samego wątku co inne prawdziwe wiadomości od firmy kurierskiej. W ten sposób oszuści jeszcze bardziej się uwiarygodniają – ponieważ wiadomość z linkiem jest widoczna razem z innymi od tego samego nadawcy, co sprawia, że wydaje się ona prawdziwa.

___________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: tonodiaz, Freepik

Materiał źródłowy: eurolege.pl, Lubliniec.policja.gov.pl, eurolege.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.