Transkrypcja kursów online – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Transkrypcja kursów online polega na przekształceniu słowa mówionego na słowo pisane. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne wśród naukowców i osób prowadzących własne wykłady lub szkolenia.

Usługi transkrypcji służą do tworzenia prezentacji na podstawie nagrań wideo lub audio. Umożliwiają one także przygotowanie treści, które następnie będą mogły zostać wykorzystane w opracowaniach naukowych lub książkach. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane w mediach społecznościowych, gdy nadawca komunikatu chce dotrzeć ze swoją wiedzą do szerszego grona odbiorców.

Dla kogo jest transkrypcja kursów online i innych nagrań? Właściwie dla każdego twórcy, który chce podzielić się swoją twórczością z innymi. Również z osobami zmagającymi się z różnymi schorzeniami, przez które nie mogą odsłuchać nagrania.

Transkrypcja nagrań i kursów online – najważniejsze informacje

Mówiąc o transkrypcji, w najkrótszym tego słowa znaczeniu, mam na myśli zamianę wypowiedzianych słów w wartościowy tekst, z zachowaniem sensu wypowiedzi oraz głównej idei przyświecającej stworzenie danego nagrania. Z usług transkrypcji mogą skorzystać osoby, które prowadzą podcasty, nagrywają filmy na YouTube lub zajmują się dystrybucją e-booków.

Osobą odpowiedzialną na przekształcenie treści nagrania w tekst odpowiedzialny jest transkrybent. Oprócz pozbycia się zbędnych wtrąceń, zakłóceń czy przerywników, czuwam również nad poprawną polszczyzną. Brak błędów składniowych i językowych to niezwykle ważny element transkrypcji nagrań, wpływający na późniejszy odbiór opracowania. Profesjonalny transkrybent cechuje się przede wszystkim świetną znajomością zasad języka polskiego, dużą cierpliwością i umiejętnym wyłapywaniem najważniejszych kwestii z wypowiedzi. 

Dwa rodzaje transkrypcji – czym się cechują

Transkrypcja, jak już wcześniej wspomniałam, stanowi dokładne odwzorowanie wypowiedzi w formie pisemnej. Do przygotowania obszernego opisu treści nagrania czy kursów online niezbędna jest wiedza i doświadczenie. I jak w większości działań związanych z obróbką i optymalizacją treści, tutaj również możesz spotkać się z dwoma rodzajami transkrypcji, które dopasujesz do indywidualnych potrzeb. Mowa tutaj o transkrypcji pełnej i transkrypcji standardowej.

  1. Transkrypcja pełna – polega na opracowaniu tekstu na podstawie nagrania, z uwzględnieniem wszystkich zakłóceń, błędów językowych, odgłosów i wtrąceń.
  2. Transkrypcja standardowa – inaczej zwana jako edytowana lub wygładzona, poprawia treści z nagrania tak, by były one pozbawione błędów gramatycznych i składniowych. W tym tekście nie znajdziesz również wzmianek o jakichkolwiek zakłóceniach, czy wtrąceniach.

Ze względu na fakt, że transkrypcja standardowa polega na opracowaniu tekstu, który jest pozbawiony zbędnych wtrąceń i niechcianych błędów, jest ona często wykorzystywana przez dziennikarzy, czy wykładowców. To opracowanie jest najbardziej czytelne i zrozumiałe dla czytelnika. 

Dlaczego transkrypcja nagrań i kursów online ułatwi Twoją pracę 

Decydując się na transkrypcję, warto zdawać sobie sprawę z jej licznych zalet. Oprócz możliwości dotarcia do szerszego grona odbiorców, umożliwisz również odbiorcom lepsze zrozumienie konferencji, czy prelekcji, ponieważ będą oni mogli we własnym tempie przyswoić wiedzę. Przepisywanie nagrań audio lub wideo umożliwia również zastosowanie stempli czasowych.

Stemple czasowe to niezwykle wygodne rozwiązanie umożliwiające szybkie przemieszczanie się po treściach i zapoznawanie się z tymi najbardziej wartościowymi dla danego czytelnika.

Transkrypcja to także świetny sposób na rozpowszechnienie swoich materiałów wideo i audio w formie tekstów reklamowych, grafik czy artykułów. 

Transkrypcja kursów online i nagrania stworzona dla Ciebie

Transkrypcja kursów online może się okazać szczególnie niezbędna, jeśli dane treści wymagają tłumaczenia lub są przygotowywane dla grupy studentów, która wcześniej nie miała do czynienia z danym zagadnieniem. Rozwiązanie to pozwoli na lepsze i bardziej efektywne zapoznanie się z danymi treściami, dzięki czemu przekazana przez Ciebie wiedza nie pójdzie na marne. 

Artykuł powstał przy współpracy z specjalistką od transkrypcji, redakcji i korekty – https://martakafar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.