Skuteczne sposoby na odświeżenie mieszkania z rynku wtórnego

Rynek wtórny jest często określany jako rynek nieruchomości używanych lub rynek mieszkań „z drugiej ręki”. Lokale z rynku wtórnego są w większości przypadków wykończone i umeblowane. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz dostosować mieszkanie i wnętrze do swoich potrzeb, często musisz liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu. Nieruchomości z rynku wtórnego w przypadku remontu mogą generować wysokie koszty.

Często więc do ceny zakupu takiego mieszkania musimy doliczyć koszty jego remontu, a te często mogą nas zaskoczyć. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego spotkamy się również z różnym stopniem zużycia budynku, co wpływa na koszty utrzymania nieruchomości, a także na miesięczne wydatki na mieszkanie.

Na co zwracać uwagę przy kupowaniu mieszkania z rynku wtórnego?

/Obraz autorstwa Freepik

Zakup mieszkania z rynku wtórnego to duży krok. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji być dobrze poinformowanym o swoim zakupie, dzięki czemu możesz mieć pewność, że jest on dla Ciebie odpowiedni. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to sprawdzić stan prawny swojego potencjalnego nowego domu: czy ma on jakieś niespłacone kredyty lub zastawy? Czy istnieje służebność na nieruchomości? Czy są na niej jakieś hipoteki?

Oprócz tych kontroli, należy również upewnić się, że samo mieszkanie jest w dobrym stanie. Niektóre nieruchomości z drugiej ręki są naprawdę bardzo stare, a zarówno ich wykonanie, jak i jakość użytych materiałów może budzić wątpliwości. Dodatkowo lokale z rynku wtórnego są już zazwyczaj wykończone, a co się z tym wiąże, nie każdy ma taki sam gust i potrzeby. Dlatego dokonując przeglądu technicznego danej inwestycji należy oszacować nie tylko koszt niezbędnych napraw, ale także remontów dotyczących zmiany wystroju.

Kupując mieszkanie z rynku wtórnego należy również zastanowić się, czy będzie ono opłacalne finansowo – nie tylko teraz, ale i w przyszłości.

Jak przeprowadzić tani remont?

Szukając sposobu na tanie odświeżenie wnętrza, warto spróbować zrobić to samemu. Często fachowcy mają wysokie cenny swoich usług, które samemu możemy wykonać, w niektórych przypadkach nawet odrobinę lepiej!

  • Usuń bałagan i niepotrzebne przedmioty z wnętrza – meble, akcesoria, luźne sprzęty domowe – które zagracają przestrzeń i sprawiają, że czuje się ona bardziej chaotycznie niż przytulnie. Zamiast tego zainwestuj w jeden ponadczasowy mebel, który pomieści wszystkie twoje graty i utrzyma je w porządku. Pamiętaj, że wszystko powinno mieć swoje miejsce, które jest odpowiednio zadbane (na przykład przez przestronną szafę w neutralnym kolorze).
  • Jeśli nie możesz sobie pozwolić na całkowitą wymianę mebli w swoim lokum, postaw najpierw na prostotę, odświeżając istniejące elementy nową farbą lub kilkoma nowymi nakryciami. Warto też pomyśleć o zakupie nowoczesnej bazy, która sprawi, że starsze odnowione meble będą wyglądać świetnie!
  • Jeśli chcesz szybko i niedrogo odmienić swój dom, jednym z najlepszych sposobów jest wymiana elementów dekoracyjnych. Jeśli zależy Ci na wyglądzie w stylu skandynawskim, zadbaj o dużą ilość naturalnych dodatków: ramki z jasnego drewna, szare poszewki na poduszki i grube wełniane koce. Jeśli urządzasz w stylu retro, idealnym wyborem będą wzory w kratę i zamszowe dodatki. Zaaranżowanie rzeczy w modnym stylu industrialnym pomogą osiągnąć szklane i metalowe przedmioty.
  • Oświetlenie jest jednym z najłatwiejszych sposobów na wprowadzenie dużych zmian w domu – i można to zrobić niewielkim kosztem. Po pierwsze, będziesz chciał dowiedzieć się, gdzie chcesz umieścić światła. Jeśli masz narożnik, który wymaga trochę uwagi, rozważ umieszczenie tam lampy wolnostojącej. Pomoże to optycznie powiększyć przestrzeń, dzięki czemu poczuje się bardziej przestronnie i przytulnie w tym samym czasie.
  • Innym sposobem, w jaki można przekształcić swój dom za pomocą oświetlenia, jest aktualizacja koloru ścian. Możesz być zaskoczony, jak brudne lub odbarwione stały się przez lata! Warto rozważyć odnowienie koloru lub całkowitą jego zmianę. Pamiętajmy, kolor pomieszczenia może mieć duży wpływ na ogólne samopoczucie i odczucia osób w nim przebywających.
  • Warto rozważyć wymianę podłogi, zmienia ona całkowicie wygląd pomieszczenia i nie musi być wielkim wydatkiem.

__________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Stefan Schweihofer, Pixabay

Materiał źródłowy: rynekpierwotny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.