W jakich zawodach noszone są kamizelki ochronne?

Najbardziej charakterystycznym elementem odzieży stosowanej w zawodach o podwyższonym ryzyku zagrożenia jest odblaskowa kamizelka ochronna. W niektórych zawodach wyposażenie pracowników w tego typu sprzęt ochronny jest obowiązkowe i bezpośrednio ujęte w przepisach BHP.

Obowiązek prawny

W Polsce używanie kamizelek odblaskowych jest obowiązkowe podczas wykonywania prac na obszarze kolejowym oraz w pasie drogowym, czyli wszędzie tam, gdzie spotykają się pracownicy i pojazdy drogowe. Odblaski i kamizelki muszą nosić także osoby poruszające się pieszo po zmierzchu drogą w terenie niezabudowanym, wyjątkiem jest chodnik, droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych oraz strefa zamieszkania. A czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie i na budowie?

Obraz autorstwa Freepik

Kamizelki na budowie

Zgodnie z polskimi przepisami BHP, kamizelki odblaskowe są obowiązkowe tylko wtedy, gdy budowa odbywa się w obszarze kolejowym oraz w pasie drogowym. Natomiast pracownicy budowlani wykonujący prace poza tymi dwoma obszarami również muszą nosić kamizelki. Obowiązek ten wynika z wewnętrznych przepisów BHP obowiązujących na budowie lub w firmie. Zazwyczaj to plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (plan HSE) nakazuje stosowanie odzieży odblaskowej. Mimo że jest to dokument wewnętrzny, wszyscy pracownicy muszą się do niego stosować – w kamizelki odblaskowe muszą być wyposażeni zarówno szeregowi pracownicy budowlani, jak i kierownicy budowy. Co ważne, kamizelki odblaskowe powinny nosić również osoby odwiedzające plac budowy. Dlatego warto zadbać o to, by mieć jeszcze kilka zapasowych! Jeśli te używane przez robotników ulegną uszkodzeniu, z obowiązku noszenia „odblasków” zwolnieni są ci, którzy wykonują wyłącznie prace wewnątrz budynków. Kamizelki odblaskowe – podobnie jak inne środki ochrony indywidualnej – powinien zakupić pracodawca na własny koszt.

Na placach budowy obowiązują kamizelki odblaskowe, które spełniają normę EN 471 klasy 2 lub 3. W normie tej znajdują się wytyczne, dotyczące minimalnej ilości materiału fluorescencyjnego oraz pasów odblaskowych. Najczęściej na placach budowy stosuje się odzież wysokiej jakości: pomarańczową dla szeregowych pracowników, żółtą dla nadzoru. Nie jest to jednak przepis, a zalecenie, które może zostać wpisane w planie BIOZ. Dobrą praktyką jest również zamieszczenie na kamizelce logo firmy, co jest szczególnie przydatne, gdy na placu budowy pracuje kilka ekip budowlanych. Pamiętajmy, że silnie zabrudzona, uszkodzona lub ze spranymi pasami odblaskowymi kamizelka nie będzie spełniała swojej funkcji.

Obraz autorstwa Freepik

Kamizelka w samochodzie

Wielu kierowców zastanawia się, czy i gdzie kamizelki odblaskowe są wymagane w samochodzie. Odpowiedź brzmi nie: według polskich przepisów nie mamy obowiązku posiadania kamizelki (podobnie jak apteczki) w samochodzie. Podróżując jednak po większości krajów europejskich musimy mieć ze sobą w samochodzie kamizelkę ostrzegawczą, która spełnia normy Unii Europejskiej – oznaczenie EN 471. Kamizelkę ostrzegawczą trzeba nie tylko mieć, ale i nosić w ściśle określonych sytuacjach, m.in. podczas jazdy po autostradach i drogach ekspresowych za każdym razem, gdy opuszczamy pojazd, np. na pasie awaryjnym (z wyjątkiem sytuacji, gdy jesteśmy zaparkowani). Na innych drogach zasada ta obowiązuje w przypadku wystawiania trójkąta ostrzegawczego lub opuszczania samochodu w warunkach ograniczonej widoczności. W niektórych krajach istnieje wymóg przewożenia tej kamizelki wewnątrz kabiny, zabronione jest przewożenie jej w bagażniku. Podróżując za granicę sprawdźmy też, czy przepisy regulują, ile kamizelek należy przewozić – może się okazać, że konieczne jest także posiadanie odblasków dla wszystkich pasażerów. Zawsze jednak warto wozić w samochodzie kamizelkę odblaskową, nawet jeśli poruszamy się tylko po polskich drogach. Przyda się ona zwłaszcza w przypadku konieczności zatrzymania się w nocy.

Kiedy warto zakładać kamizelkę ochronną lub odblaski?

Istnieje wiele sytuacji, w których noszenie kamizelki odblaskowej może być opcjonalne, ale warto ją założyć dla własnego bezpieczeństwa. Kamizelka odblaskowa jest doskonałym środkiem ochrony osobistej dla rowerzystów, biegaczy i motocyklistów, jeśli znajdują się w terenie niezabudowanym po zmroku lub gdy warunki pogodowe znacznie ograniczają widoczność.

Oprócz tego, że kamizelki te stanowią wizualną wskazówkę dla innych osób na drodze, że jesteś tam obecny, to dodatkowo chronią Cię przed obrażeniami odniesionymi w wypadku. Dzięki nim Twoje ciało wyróżnia się na tle otoczenia, a kierowcy mają więcej czasu na reakcję, jeśli niespodziewanie wyjdziesz na ulicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.