TikTok wprowadza dzienny limit korzystania z aplikacji. Sprawdź jak go obejść

TikTok, popularna aplikacja do mediów społecznościowych, wprowadza duże zmiany w sposobie, w jaki śledzi i monitoruje ilość czasu, jaki ludzie spędzają na swoich telefonach.

Czemu tiktok wprowadza zmiany?

TikTok, popularna chińska platforma wideo, próbuje odejść od swojej reputacji niebezpiecznej aplikacji dla młodych ludzi. Firma zapowiedziała, że wprowadzi zmiany dotyczące ilości czasu, jaki młodzi ludzie spędzają na swoich urządzeniach oraz domyślnych ustawień dla kont nastolatków.

TikTok rozszerza również funkcję Family Pairing i wprowadza tutaj nowe narzędzia.

Zmiany następują po tym, jak politycy argumentowali, że TikTok nielegalnie pozyskuje dane użytkowników i może być wykorzystywany do szpiegowania. TikTok wzbudził też obawy wielu rodziców, że platforma ma zgubny wpływ na nieletnich.

Jak będą działać nowe ograniczenia dla nastolatków?

W najbliższych tygodniach każde konto należące do użytkownika poniżej 18 roku życia otrzyma automatyczny 60-minutowy dzienny limit czasu spędzanego przed ekranem.

Jeśli limit ten zostanie osiągnięty, młody użytkownik zostanie poproszony o podanie hasła, aby kontynuować przeglądanie aplikacji.

Rodzice będą mogli dostosować dzienny limit czasu przed ekranem dla swojego nastolatka, w tym wybrać różne limity w zależności od dnia tygodnia. Dzięki temu dorośli mogą ograniczyć czas aktywności w aplikacji w dni powszednie, gdy dziecko idzie do szkoły, a zwiększyć go w weekendy, święta czy wakacje.

Nowością jest również pulpit nawigacyjny czasu spędzonego przed ekranem. Rodzice znajdą w jednym miejscu podsumowanie ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikTok oraz podsumowanie czasu spędzonego na platformie w podziale na dzień i noc.

Kolejny mechanizm dotyczy wyciszania powiadomień. TikTok pozwala ustawić harmonogram wyciszania powiadomień na kontach nastolatków. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od godziny 21, natomiast 16-17 lat mają je wyłączone od godziny 22.

Rodzice zyskają też większy nadzór nad treściami oglądanymi przez nastolatków dzięki nowemu sposobowi filtrowania filmów za pomocą słów lub hashtagów. To rozwiązanie jest jeszcze w fazie opracowania i testów, ale już wkrótce uzupełni poszerzony pakiet narzędzi w ramach funkcji Family Pairing.

Jak oglądać tiktoka po przekroczeniu limitu dziennego?

Jeśli jesteś młodym użytkownikiem, który osiągnął limit na TikTok, nie ma potrzeby się martwić! Tak długo, jak masz hasło, możesz nadal przeglądać aplikację. Zostaniesz o nie poproszony, zanim będziesz mógł kontynuować przeglądanie aplikacji.

„Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children’s Hospital” mówi Piotr Żaczko, manager komunikacji TikToka w Europie Środkowej.

Wprowadzenie tego typu rozwiązań nie ma na celu szkody, a jedynie wsparcie walki z długim czasem spędzanym przed telefonem lub komputerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.