Sprawdź, co Polacy ubezpieczają najczęściej!

W dzisiejszym świecie jesteśmy stale narażeni na ryzyko. Nieprzyjemne zdarzenia losowe mogą nas spotkać każdego dnia. Podstawową rolą ubezpieczeń jest zabezpieczenie finansowe, które pozwala złagodzić skutki różnych nieprzyjemnych zdarzeń. Takie bezpieczeństwo zapewnia nam Towarzystwo Ubezpieczeniowe, które przejmuje na siebie ryzyko skutków zdarzeń i daje nam gwarancję, że pokryje wypłaty odszkodowań w przypadku, gdy wydarzy się coś nieszczęśliwego.

Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to najczęściej wybierany rodzaj ubezpieczenia. Jest to polisa, która zapewnia odszkodowanie w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej – wysokość odszkodowania zależy od rodzaju ubezpieczenia i jego warunków. Celem ubezpieczenia na życie jest zapewnienie wsparcia finansowego rodziny w przypadku przedwczesnej śmierci. W przypadku braku takiego ubezpieczenia, gdy umiera główny żywiciel rodziny, zostają oni praktycznie bez środków do życia. Polisa choć w pewnym stopniu pomoże zrekompensować stratę, a na pewno pomoże z problemami finansowymi, do których może dojść.

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Ubezpieczenia społeczne ZUS i KRUS nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, kosztów leków czy rehabilitacji. Pomimo wysokich opłat za te ubezpieczenia, nie uprawniają nas one jednak do wielu korzyści, które można uzyskać posiadając prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy leczyć się w prywatnych klinikach i u specjalistów, którzy często działają na znacznie wyższym poziomie niż lekarze podpisujący kontrakt z NFZ.

Ubezpieczenie na dom/mieszkanie

Ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, ale naprawdę warto je mieć, nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Kiedy u sąsiada przypadkowo nastąpią problemy hydrauliczne, Twoje mieszkanie zostanie zalane, bez ubezpieczenia nie dostaniesz ani grosza na naprawę powstałych szkód. Ubezpieczenie mieszkania ochroni Cię również przed stratami spowodowanymi przez kradzież czy włamanie, jak i spowodowanymi przez ogień lub wichurę, w tym uszkodzeniami ścian, podłóg i sufitu. Ponad to ubezpieczenie nieruchomości zabezpieczy nas przed  roszczeniami z tytułu odpowiedzialności cywilnej od innych lokatorów twojego budynku mieszkalnego.

Ubezpieczenie samochodu

Warto pamiętać, że ubezpieczenie AC różni się od OC, które obejmuje szkody wyrządzone przez innego kierowcę na Twoim samochodzie i cudzym mieniu. Innymi słowy, jeśli spowodujesz wypadek i w jego wyniku Twój samochód zostanie uszkodzony, OC pokryje koszty naprawy zarówno Twojego samochodu, jak i innych pojazdów biorących udział w kolizji. Ubezpieczenie AC pokryje jedynie szkody wyrządzone we własnym pojeździe – na przykład jeśli zostanie on uszkodzony przez innego kierowcę, który uderzy w niego podczas cofania swoim samochodem.

Ubezpieczenie sprzętów RTV i AGD

Jednym z rodzajów ubezpieczeń, które zyskują na popularności, jest ubezpieczenie sprzętu AGD i RTV. Istnieje wiele rodzajów elektroniki użytkowej i urządzeń gospodarstwa domowego, które mogą być ubezpieczone. Są to laptopy, tablety, smartfony, konsole do gier wideo, telewizory, lodówki, kuchenki, pralki i suszarki, zmywarki i inne mniejsze urządzenia, takie jak mikrofalówki czy ekspresy do kawy. Tego typu ubezpieczenie może chronić Twój sprzęt przed kradzieżą lub uszkodzeniem spowodowanym skokami napięcia lub wypadkami, takimi jak uszkodzenie wody przez pęknięte rury w ścianie za lodówką lub palniki kuchenki wyciekające na podłogę pod nimi, gdy przegrzewają się od pozostawienia ich na zbyt długo bez nadzoru.

Ubezpieczenie turystyczne

Dosyć często w ferworze przygotowań i ekscytacji spowodowanej wyjazdem, zapominamy o zabezpieczeniu się na niespodziewane ewentualności. Ubezpieczenie zdrowotne poza Polską działa także na terenie Unii Europejskiej, oczywiście podstawowym warunkiem jest posiadanie karty EKUZ. Jednak poza Unią Europejską i w przypadku braku takiej karty, możemy mieć ogromny problem z uzyskaniem pomocy medycznej, a nawet jeśli ją uzyskamy, to może być ona bardzo kosztowna. Dlatego dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, na przykład na wyjazd na narty lub inną niebezpieczną wycieczkę, daje nam gwarancję, że w razie jakiegokolwiek urazu lub problematycznej sytuacji otrzymamy fachową pomoc, a jednocześnie nie zrujnuje to naszego portfela.

Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenie turystyczne jest ważne również dlatego, że daje nam ochronę przed kradzieżą lub zniszczeniem naszych rzeczy podczas wyjazdu oraz może pomóc nam w innych nieprzyjemnych sytuacjach.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: ijeab, Freepik

Materiał źródłowy: odkrywamyubezpieczenia.pl, odszkodowaniazoc.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.