Rowerzysta dostał aż 5 tysięcy złoty mandatu!

Taki wynik to nie lada wyczyn, rowerzysta z Legionowa w ciągu jednego dnia zarobił 2 mandaty na łączną kwotę 5 tyś. zł., tym samym pobijając rekord w tego typu wyczynach. Jeśli jeszcze ktoś się zastanawia, czy wsiadać na rower po wypiciu alkoholu, to ten przykład powinien być najlepszym dowodem na to, że nie warto. Taryfikator mandatów przewiduje bowiem nałożenia dotkliwego mandatu również na pijanych rowerzystów. Przekonał się o tym 51-latek.

W godzinach porannych na terenie Michałowa Reginowa, w okolicach Legionowa policjanci zatrzymali do kontroli rowerzystę. Podczas legitymowania okazało się, że od cyklisty czuć woń alkoholu, mundurowi sprawdzili mężczyznę na alkomacie. Jak się okazało, w wydychanym powietrzu miał 2,3 promila alkoholu. Kontrola skończyła się nałożeniem mandatu w wysokości 2,5 tys. zł za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości.

To jednak nie koniec przygód rowerzysty, bowiem tego samego dnia w Legionowie kolejny raz trafił na funkcjonariuszy ruchu drogowego. Tym razem to nie woń alkoholu zdradziła mężczyznę. W związku z podejrzeniem, że 51-latek jest pod wpływem alkoholu, znów został skontrolowany alkomatem. Tym razem na wyświetlaczu urządzenia pojawiły się dwa promile. Policjanci w takim wypadku znów musieli zastosować się do taryfikatora, a rowerzysta otrzymał kolejny mandat opiewający na taką samą kwotę jak przy poprzedniej kontroli.

Co dzieje się po spożyciu alkoholu?

Kiedy pijesz alkohol, zostaje on wchłonięty do krwiobiegu, a następnie dostaje się do narządów i tkanek. Twój organizm przetwarza go poprzez utlenianie, które rozkłada alkohol i wytwarza energię. Jeśli pijesz za dużo, część tej energii jest zużywana na naprawę szkód spowodowanych przez alkohol.

Podczas gdy Twój organizm przetwarza cały ten alkohol, nie ma sposobu, abyś wiedział, ile zostało go w Twoim organizmie. Jeśli jednak stężenie alkoholu we krwi (BAC) osiągnie 0,2-0,5% występuje tzw. stan po użyciu alkoholu, natomiast powyżej tej liczby pojawia się stan nietrzeźwości.

Kary za jazdę rowerem w stanie nietrzeźwości

/Obraz: Pixabay

Osoba, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Gdy w takiej sytuacji rowerzysta znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, to grozi mu kara aresztu albo grzywny w wysokości nie niższej niż 1000 zł. Stanowią o tym art. 87 § 1a i 87 § 2 Kodeksu wykroczeń.

W razie popełnienia któregoś z tych wykroczeń sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny.

W przypadku omawianych wykroczeń i po spełnieniu określonych wymagań istnieje możliwość nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego.

Wykroczenia dla rowerzystów

Od początku roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów. Wyższe grzywny dotyczą również wielu wykroczeń popełnianych przez rowerzystów.

  • Mandat za: kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie nietrzeźwości wynosi 2500 zł;
  • kierowanie na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu pojazdem innym niż mechaniczny przez osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu wynosi 1000 zł.

Jeżeli stężenie alkoholu w organizmie rowerzysty wynosi do 0,5 promila, to może on otrzymać mandat w kwocie 1000 zł. Gdy zaś stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to kwota mandatu wyniesie 2500 zł.

Funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie odmowy przyjęcia mandatu karnego i o skutkach prawnych takiej odmowy.

_____________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Mateusz Dach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.