Promienniki podczerwieni na taras, czyli jak spędzić miło czas na tarasie nawet w najchłodniejsze dni

Taras kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem i mile spędzonym czasem podczas wiosennych poranków i letnich wieczorów. Piękny wystrój tego miejsca skłania do przesiadywania na tarasie nawet w najbardziej chłodne dni, jednak nie zawsze jest to możliwe, ze względu na niską temperaturę. Z tego też powodu warto poznać promiennik podczerwieni, który może okazać się niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu.

Promiennik podczerwieni na taras lub do ogrodu – co to takiego?

Promiennik elektryczny ma za zadanie emitować promień ciepła, który jest odczuwalny natychmiast przez osoby i przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Co istotne, urządzenia te mają dużo większy zasięg niż tradycyjne parasole grzewcze na gaz, z tego też powodu postawienie na ogrzewanie za pomocą promienników jest nie tylko wydajniejsze, ale również bezpieczniejsze i tańsze. 

Promienniki podczerwieni, czyli promienniki ciepła – wszystko co należy wiedzieć na ich temat

Promienniki podczerwieni cechuje przede wszystkim wysoka efektywność, przy ekonomicznym podejściu do zużycia energii. Działają one na prąd, a ich moc to nic innego jak światło podczerwone posiadające wiele zalet. W tym:

 1. Ogrzewanie przedmiotów, organizmów żywych oraz ścian i sufitów, a nie powietrza.
 2. Nie wysuszanie powietrza oraz poruszania kurzem, jak bywa w przypadku tradycyjnych form ogrzewania.
 3. Bezpieczne użytkowanie ze względu na brak otwartego płomienia oraz spalin.
 4. Energooszczędność.
 5. Łatwy i szybki montaż. Samo urządzenie nie wymaga częstych konserwacji.
 6. Efektywność.
 7. Uniwersalność – promienniki świetnie spełnią swoją rolę zarówno w domu, biurze jak i hali produkcyjnej, czy otwartej przestrzeni jaką są tarasy i ogrody.

Dzięki szerokiemu asortymentowi, każdy może dopasować promiennik do indywidualnych potrzeb. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą rozmiarem, kształtem, a także mocą grzewczą. 

Promienniki ciepła na taras stojące

Na tarasie świetnie sprawdzą się promienniki stojące. Tego typu modele można przenosić i ustawiać w dowolnym miejscu.

Najczęściej można spotkać się z promiennikami kolumnowymi lub w formie lampy stołowej i podłogowej. Te pierwsze będą idealnie pasować do dużego tarasu lub ogrodu. Promienniki kolumnowe często emitują fale tylko w jednym kierunku, przez co można je umieścić np. w narożniku danej przestrzeni.

Promienniki elektryczne wiszące

Promienniki grzewcze można umieścić na ścianie lub podwiesić je pod sufit lub zadaszenie.

 1. Promienniki podczerwieni sufitowe – przystosowane do umocowania do zadaszenia, które z wyglądu przypominają eleganckie lampy. Największą zaletą promienników podwieszanych jest równomierne rozprowadzanie ciepła oraz eliminacja ryzyka związanego z przewróceniem się urządzenia.
 2. Promienniki podczerwieni ścienne – skonstruowane tak, by zostać przymocowanymi na ścianie. Zazwyczaj występują w podłużnym kształcie pasującym do każdego wystroju pomieszczenia. 

Ile prądu pobiera promiennik tarasowy?

Promiennik tarasowy cechuje wysoka moc umożliwiająca skuteczne ogrzewanie nie tylko ludzi, czy przedmiotów, ale również ścian. Moc promiennika można regulować za pomocą zdalnego sterowania, dzięki czemu w prosty i szybki sposób można dopasować ich działanie do potrzeb każdego z użytkowników.

Należy pamiętać, że im większa moc tym dużo większe zużycie energii, ale również większy zasięg promieniowania.

Moc elektryczna promienników tarasowych potrzebna do ogrzania wybranego miejsca

Promiennik podczerwieni mający dostarczyć jak najwięcej ciepła na taras, musi być dopasowany do wielkości wybranej przestrzeni. Przy wyborze promiennika znaczenie ma również fakt, czy pomieszczenie jest częściowo zamknięte, czy całkowicie otwarte. Im więcej nie osłoniętej od wiatru przestrzeni, tym większe prawdopodobieństwo na obniżenie mocy promienników elektrycznych.

Zatem jaką moc powinny mieć promienniki tarasowe? Wszystko zależy od wymiarów przestrzeni, której ma zostać dostarczona ciepła temperatura. Poniżej znajdują się wyliczenia pomocne podczas wyboru promiennika do ogrzewania tarasu.

 • do 10 m2 – 1 x 1400W lub 1 x 2000W
 • do 14 m2 –  1 x 2000W lub 1 x 2500W
 • do 18 m2 – 2 x 1400W lub 2 x 2000W

Czy promienniki tarasowe są szkodliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy promienniki podczerwieni na taras mogą być szkodliwe. W końcu wydzielają one promieniowanie podczerwieni, jednak jest ono całkowicie bezpieczne dla każdego żywego organizmu. Co istotne, podczerwień na co dzień emitowana jest również przez słońce, jednak ta zawarta w promiennikach nie posiada szkodliwych promieni UV. Jedynym zadaniem promienników tarasowych jest bezpośrednie podgrzewanie obiektów oraz ciał znajdujących się w zasięgu promienia emitowanego przez urządzenia. 

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.