Prognozy cen paliw. Czego możemy się spodziewać w nowym roku?

Z nowym rokiem przychodzi koniec obniżki VAT na paliwo w ramach tarczy antyinflacyjnej. Wzrośnie też akcyza i opłata paliwowa. Zdaniem analityków e-petrol.pl do niedawna wyglądało na to, że w 2023 rok wejdziemy w cenach zbliżonych do tych z ostatnich tygodni, ale najnowsze prognozy wskazują na inny scenariusz.

Możemy założyć, że przez najbliższy tydzień/dwa ceny powinny utrzymać się na poziomie zbliżonym do obecnego. Nieco później jednak jest szansa, że ceny wzrosną o około 10 gr/l zarówno w przypadku benzyny (95), jak i oleju napędowego (ON).

Jak wyglądają prognozy cen paliw?

Eksperci ostrzegają, że w nowym roku ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć o kilka groszy na litrze. Ceny detaliczne mogą wzrosnąć o 25-35 groszy na litrze, a w całym kraju pierwszy tydzień stycznia może przynieść podwyżki średnio do kilku-kilkunastu groszy na litrze – zaznaczyli.

Zdaniem analityków należy być przygotowanym, że w nadchodzącym roku ceny paliw na stacjach pozostaną wysokie. „Szanse na powrót do poziomu sprzed wojny na Ukrainie pozostają niewielkie” – ocenili.

Dodali, że średnie ceny na większości stacji od kilku dni pozostają bez zmian i wynoszą 6,54 zł/l (+1 gr/l) za benzynę bezołowiową 95 oktanów, 7,24 zł/l (bz) za bezołowiową 98, 7,65 zł/l (+1 gr/l) za olej napędowy, 2,95 zł/l (bz) za autogaz.

Ceny ropy

Ceny ropy naftowej zakończyły 2022 rok na najniższym poziomie. Średnia roczna cena tej odmiany ropy wyniosła ok. 102 USD za baryłkę wobec 71 USD za baryłkę w 2021 r.

/Obraz David ROUMANET z Pixabay

„Rosyjska ropa Urals FOB Rotterdam kosztuje około 45 dolarów za baryłkę wobec 76 dolarów za baryłkę rok temu” – dodano. „Obecnie rosyjska ropa jest najtańsza od listopada 2020 roku, kiedy świat zmagał się z drugą falą pandemii koronawirusów”.

Zwrócili uwagę, że cytowany przez rosyjską agencję informacyjną TASS wicepremier Rosji powiedział, że Europa jest głównym rynkiem zbytu dla rosyjskich produktów rafineryjnych i obecnie trudno jest określić, co w dłuższej perspektywie mogłoby być alternatywą dla rosyjskich paliw. „W jego ocenie” – przekazano – „kilka krajów UE może ponownie ubiegać się o zwolnienie z embarga na import rosyjskich paliw”.

Zapasy ropy w USA, według danych EIA, wzrosły w skali tygodnia o 0,7 mln baryłek dziennie do 419 mln baryłek – to poziom o 6 proc. niższy od pięcioletniej średniej dla tej pory roku – wskazali. Poziom zapasów ropy jest o 7 proc. niższy w pięcioletniej średniej.

„Poziom zapasów olejów jest 7 proc. niższy od pięcioletniej średniej, natomiast benzyn – 4 proc. Amerykańskie rafinerie położone nad Zatoką Meksykańską wznawiają produkcję po ostatnim ataku zimy, który doprowadził do spadku amerykańskich mocy przerobowych o blisko 6 mln baryłek dziennie, czyli ponad 1/3” – zauważyli eksperci.

Prezes Orlenu o podwyżkach

W ostatni poniedziałek prezes Orlenu Daniel Obajtek zadeklarował: „Zrobimy wszystko, by cena na naszych stacjach utrzymała się”. – To dzięki m.in. połączeniu Orlenu z Lotosem, dzięki wspólnym zakupom ropy, dzięki zabezpieczeniu wolumenu zakupów ropy z Arabii Saudyjskiej, czy optymalizacji logistyki w wyniku połączenia.

Jak zapewniał, Orlen jest koncernem multienergetycznym i ma dochody z wielu filarów działalności, a w żadnym wypadku nie stara się wykorzystywać swojej pozycji na rynku. Zwrócił też uwagę, że kurs ropy nie zawsze ma przełożenie wprost na ceny paliw, chociażby z powodu braków oleju napędowego na rynku.

_________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Paul Brennan, Pixabay

Materiał źródłowy: tvn24.pl, finanse.wp.pl, buisnessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.