Pompy ciepła – wydajny system ogrzewania domu. Na czym polega zasada działania pompy ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła jest dziś coraz powszechniejsze. Wiele osób decyduje się na montaż pomp ciepła ze względu na ich wydajność, niewielkie koszty eksploatacji, a także dlatego, że są to ekologiczne urządzenia. Pompy ciepła można wykorzystywać zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania domu, a także do podgrzewania wody użytkowej.

Istnieją różne rodzaje pomp ciepła. Najpopularniejsze są jednak pompy ciepła powietrze-woda oraz pompy ciepła typu gruntowego.

Pompa ciepła powietrze-woda – jak działają pompy ciepła powietrze-woda?

Zimą pompa ciepła służy do ogrzewania domu poprzez pozyskiwanie ciepła z powietrza na zewnątrz budynku. W lecie, robi to odwrotnie i chłodzi dom poprzez wydobycie ciepła wnętrza domu i transportując je na zewnątrz.

Pompy ciepła charakteryzuje wysoka efektywność. Są one bardzo wydajne i mogą w znaczący sposób pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię elektryczną w porównaniu z elektrycznymi grzejnikami oporowymi. Działają one przy użyciu energii elektrycznej do przenoszenia ciepła z jednego miejsca do innego miejsca. Posiadając pompę ciepła, można zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe zamiast tradycyjnych grzejników.

Pompa ciepła powietrze-woda wykorzystuje czynnik chłodniczy w sprężarce elektrycznej (podobnej do klimatyzatora) do sprężania i ogrzewania powietrza. Sprężony gorący gaz jest chłodzony przez wężownicę skraplacza w kontakcie z czynnikiem chłodniczym, który znajduje się w instalacji. Schłodzony gaz jest następnie uwalniany przez zawór rozprężny i ulega dekompresji podczas powrotu do strumienia powietrza – tym samym schładzając powietrze wewnątrz domu. Pompa ciepła powietrze-woda może działać zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, więc doskonale sprawdza się w klimacie umiarkowanym – zarówno przy wysokich, jak i niskich temperaturach zewnętrznych.

Pompa ciepła typu gruntowego. Jak działa pompa ciepła tego typu?

Gruntowe pompy ciepła to skuteczny, oszczędny sposób na ogrzewanie i chłodzenie domu. One również nadają się świetnie do uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła typu gruntowego działają poprzez wymianę ciepła między ziemią a powietrzem w domu.

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje rury zakopane pod ziemią, które przenoszą ciepło z ziemi do wnętrza domu. Rury te są podłączone do sprężarki, która przenosi ciepło do budynku. Gdy na zewnątrz jest zimno, system pobiera ciepło z gruntu i pompuje je do domu. Natomiast gdy na zewnątrz budynku jest ciepło, proces jest odwrotny i ciepło z domu zostaje przetransportowane na zewnątrz, aby osiągnąć przyjemny chłód w pomieszczeniach.

Ponieważ nie spalają paliw kopalnych, takich jak olej czy gaz ziemny, pompy ciepła typu gruntowego są jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska sposobów chłodzenia i ogrzewania budynków. Warto jednak wiedzieć, że instalacja pompy ciepła gruntowej jest droższa niż montaż pompy ciepła powietrze-woda ze względu na konieczność przeprowadzenia skomplikowanych prac ziemnych na działce.

Pompy ciepła – korzyści. Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła jako typ instalacji grzewczej?

Niektóre z korzyści z używania pompy ciepła obejmują:

  • niższe miesięczne rachunki za energię elektryczną – ponieważ pompy ciepła używają energii elektrycznej zamiast gazu lub oleju do pracy, mają tendencję do bycia na początku droższymi w eksploatacji. Jednak należy pamiętać, że z czasem ten wydatek jest równoważony przez niższe miesięczne rachunki za media ze względu na fakt, że pompa ciepła używa mniej energii elektrycznej niż konwencjonalne piece lub klimatyzatory;
  • pompy ciepła są przyjazne dla środowiska – pompy ciepła nie powodują emisji zanieczyszczeń do powietrza, tak jak tradycyjne piece czy klimatyzatory, co oznacza, że są lepsze dla naszego środowiska;
  • cicha praca – większość pomp ciepła wytwarza mniej hałasu niż tradycyjne piece lub klimatyzatory, dlatego nie ma obaw, że będą przeszkadzać nam w pracy lub niepokoić dzieci lub zwięrzęta domowe;
  • możliwe jest połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, co dodatkowo wpływa na możliwość obniżenia poboru energii elektrycznej z sieci, a co za tym idzie – na jeszcze większe obniżenie rachunków.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą zajmującą się projektowaniem i wykonawstwem systemów ogrzewania i chłodzenia opartych o pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych https://pcinstal.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.