Numer VIN – do czego służy i jak go sprawdzić

Numer VIN to unikalny kod, znajdujący się na pojeździe. Służy do identyfikacji i wymagany jest przez prawo. Organy ścigania używają numeru VIN do identyfikacji skradzionych pojazdów, natomiast rząd może dzięki niemu śledzić historię samochodu.

Przy zakupie można go również wykorzystać do poznania historii danego samochodu, np. jego specyfikacji fabrycznej lub historii serwisowej.

Jak go odczytać?

Numer VIN to unikalny identyfikator samochodu. Składa się z 17 znaków i zawiera informacje o kraju pochodzenia pojazdu, producencie, modelu i numerze seryjnym.

World Manufacturer Identifier (WMI) to pierwsze 6 znaków. Sugerują one kraj pochodzenia samochodu oraz jego producenta. Każdy producent otrzymuje kod od odpowiedniego urzędu w swoim kraju, a każdy kraj ma inne oznaczenie. W Polsce ta część numeru VIN pochodzi z zakresu SU-SZ: na przykład samochody SUZUKI mają ten kod. Jeśli chodzi o inne kraje, to na przykład Czechy mają kody TJ-TP, a Rosja kody X3-X0. W Ameryce Północnej ta część numeru VIN będzie się nieco różnić: zamiast niej będzie używany 1, 4 lub 5 znaków.

Druga część nosi nazwę Vehicle Descriptor Section (VDS) i zawiera informacje techniczne o danym pojeździe – na przykład o jego danych konstrukcyjnych. Ta część składa się z 6 znaków: na przykład w przypadku pojazdów północnoamerykańskich 9 znak oznacza numer kontrolny; 8 znak oznacza rok produkcji; 10 pozycja oznacza miejsce montażu; 11 pozycja oznacza serię.

Ostatnia część to Vehicle Indicator Section (VIS). Ta część numeru składa się z ośmiu znaków i zajmuje w numerze VIN pozycje od 10. do 17. To numer przypisany dla danego egzemplarza pojazdu. Najczęściej numer 10. wskazuje rok produkcji pojazdu, a pozycja 11. – miejsce montażu. Kolejne liczby sugerują numer serii pojazdu. Ostatnie 4 znaki numeru VIN zawsze są cyframi. W Ameryce Północnej 10. znak służy do kodowania roku produkcji, a 11. do kodowania zakładu producenta. Jak oznaczane są lata? Litera A to rok 1980, a następne litery alfabetu wskazują kolejne lata, aż do roku 2000, który oznaczony jest literą Y. W przypadku lat 2001-2009 wykorzystywane są cyfry od 1 do 9.

/Obraz Mike z Pixabay

Gdzie szukać numeru VIN?

W przypadku numeru VIN nie ma odgórnych zasad, które nakazywałyby jego umieszczenie w konkretnym miejscu. Może on być umieszczony na różnych częściach pojazdu w zależności od danego modelu. Najczęściej numer VIN można znaleźć:

  • W dolnym rogu Twojej przedniej szyby po stronie kierowcy;
  • Na słupku bocznym po stronie kierowcy;
  • Na prawym nadkolu;
  • W Twoim bagażniku – po prawej stronie;
  • W Twojej kabinie, na podłodze w pobliżu prawego przedniego fotela.

Oczywiście, jeśli zamierzasz kupić konkretny samochód, zanim go obejrzysz, dowiedz się wcześniej, gdzie producent umieszcza jego numer VIN.

Do czego wykorzystać numer VIN?

Poznanie historii pojazdu jest dla wielu osób bardzo ważne, zwłaszcza przy zakupie nowego pojazdu.

Numer VIN, data pierwszej rejestracji oraz numer rejestracyjny to wystarczające informacje, abyś mógł skorzystać z usługi Historia pojazdu. Dzięki niej będziesz mógł sprawdzić wiele cennych informacji na jego temat, m.in. jaki stan licznika kilometrów odnotowała stacja kontroli pojazdów podczas kolejnych przeglądów stanu technicznego samochodu.

________________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęcia głównego: Crea Park

Materiał źródłowy: allianz.pl, auto-swiat.pl, poleasinowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.