Lawiny w Tatrach. Popularne szlaki zostały zamknięte do odwołania

W lutym, ze względu na obfite opady śniegu, odradza się wszelkie górskie wyjścia w Tatrach. Z uwagi na wysoki, czwarty stopień zagrożenia lawinowego oraz szczególne niebezpieczeństwo wystąpienia dużych lawin w tych rejonach, turyści nie wejdą na drogę do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej. Zakaz dotyczy również szlaku z Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Nieczynne są również parkingi.

Zamknięto popularne trasy

Z uwagi na obecnie panujące warunki pogodowe, zamknięta jest trasa Palenica Białczańska – Morskie Oko, czyli droga asfaltowa do Morskiego Oka. Zamknięty jest również szlak z Wodogrzmotów Mickiewicza do Doliny Pięciu Stawów.

Ze względu na zagrożenie samoistnymi lawinami w Tatrach Wysokich, TPN zawiesza również sprzedaż biletów wstępu do odwołania.

„Na wniosek TOPR, z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego (czwarty stopień) szlaki turystyczne: Palenica Białczańska – Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Pięciu Stawów są zamknięte do odwołania! Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie prowadzimy również sprzedaży biletów wstępu na teren TPN. ODRADZAMY WSZELKIE WYJŚCIA W GÓRY!” – podaje TPN.

Ratownicy ostrzegają, że zagrożone są rejony gór, które normalnie zapewniają pełne bezpieczeństwo.

/Obraz TPN

Ekstremalne warunki w Tatrach

TOPR ogłosił czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego dla rejonu Tatr. Sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna. Lawinowa czwórka obowiązuje również w słowackiej części.

W czwartek po południu ze stoków Małego Kościelca zeszła lawina o dużych rozmiarach. Śnieg zniósł przebywającego tam turystę.

W ciągu ostatniej doby w Tatrach spadło do 70 cm śniegu, a silny wiatr utworzył duże pokłady śniegu.

Ponadto w górach panuje zamieć, osiągająca prędkość do 100 km/h. W najbliższym czasie w Tatrach nastąpi dalszy wzrost pokrywy śnieżnej, a silny wiatr nie przestanie wiać. Temperatura na szczytach może spaść do – 19 st. C.

________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: TPN

Materiał źródłowy: PAP.pl, polsatnews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.