Jak ogrzewanie wpływa na organizm?

To prawda, że ogrzewanie pomoże ochronić Cię przed zmarznięciem w sezonie jesienno-zimowym. Jednak może być ono szkodliwe dla Twojego zdrowia. W dzisiejszym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o skutkach, jakie ogrzewanie może mieć na organizm każdego z nas. Jest kilka istotnych rzeczy, o których powinieneś pamiętać, korzystając z silnych systemów grzewczych w domu lub pracy.

Wysokie ogrzewanie oznacza dla każdej osoby coś zupełnie innego. Dlatego tak trudno jest je jednoznacznie zdefiniować. Odczucia związane z temperaturą są bardzo spersonalizowane. Chłód, który doświadcza osoba z kraju tropikalnego jest inny niż ten, który doznaje osoba mieszkająca na przykład w strefie umiarkowanej – jaką jest Europa.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć jest to, że ludzie, którzy żyją w ekstremalnie gorącym lub zimnym klimacie mają tendencję do bycia bardziej odpornymi niż ci, którzy żyją w wyżej wspomnianym klimacie umiarkowanym. Są lepiej przystosowani do swojego środowiska i dlatego mniej prawdopodobne jest, że będą cierpieć z powodu jego wpływu na ich zdrowie.

Suche powietrze

Wiemy, że ważne jest, aby chronić się przed zimnem, ale to, z czego nie zdajemy sobie sprawy, to jak bardzo cierpi przez to nasze ciało. Nasze błony śluzowe, które są niezwykle ważne w procesie oddychania, kurczą się częściej niż zwykle, gdy dogrzewamy mieszkania. Mają też tendencję do nadmiernego wysychania i pieczenia, a w skrajnych przypadkach nawet krwawienia. A do tego wszystkiego starają się – mimo tych niedogodności – pełnić swoje funkcje ochronne i chronić nas przed katarem i innymi chorobami układu oddechowego. To trudne zadanie w tak niesprzyjających warunkach, dlatego w miesiącach zimowych zarówno dorośli, jak i dzieci częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych.

Dogrzewanie mieszkań w czasie zimy może być bolesnym doświadczeniem dla naszych nosów

Suchy nos to typowy objaw charakterystyczny dla pory zimowej i letniej. Zimą, jak przystało na osoby lubujące się w  ciepłej pogodzie, większość z nas podkręca grzejniki do pełnej mocy. Latem, gdy jest nam zbyt gorąco, coraz częściej korzystamy z dobrodziejstw klimatyzacji. Tymczasem nasz nos bardzo tego nie lubi. W efekcie przez cały rok zmaga się z niekorzystną aurą otoczenia. Nienawilżona śluzówka nosa dość szybko wysycha, kurczy się i piecze. A takie długotrwałe działanie może przynieść bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Jednak suchość nosa, nie zawsze jest wynikiem bezpośrednio związanym z temperaturą otoczenia. Może przerodzić się w przewlekłą infekcję, zwłaszcza jeśli nasz nos cierpi na problemy poboczne (na przykład niedrożność wynikającą z krzywej przegrody nosowej).

Problemy ze snem

Jeśli chodzi o uzyskanie dobrego snu w nocy, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jego zdolność. Jednym z tych czynników jest właśnie odpowiednia temperatura. Kiedy śpisz w zbyt ciepłym pomieszczeniu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że obudzisz się wcześniej niż zwykle, z powodu uczucia gorąca i dyskomfortu. Dodatkowo, jeśli temperatura jest zbyt wysoka, może sprawić, że w ogóle nie będziesz mógł zasnąć. Chłodniejsze otoczenie pomoże Ci rozluźnić mięśnie i osiągnąć przyjemny stan, który pozwoli Ci szybko zasnąć. Za najlepsze warunki do snu uznaje się średnio temperaturę od 16°C do 20°C .

Alergeny

Zbliża się sezon zimowy, a wraz z nim zimne i suche powietrze. Dlatego warto pamiętać, że większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych co nie służy naszemu zdrowiu. Latem pomieszczenia te są zdecydowanie częściej wentylowane niż w sezonie grzewczym. W chwili obecnej wszystkie te alergeny, których udaje nam się pozbyć w innych porach roku, zostają z nami w domu. Warto zatem zastanowić się, jak poprawić jakość powietrza w naszym otoczeniu.

Niestety bardzo silne ogrzewanie wysusza skórę i nasila inne objawy zapaleń. Poza tym przepuszczanie powietrza przez wytwornicę ciepła roznosi alergeny takie jak kurz, pyłki i roztocza.

Choroby alergiczne, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa, przewlekły nieżyt nosa – wszystko to związane jest właśnie z obecnością kurzu i pyłu w pomieszczeniach. Wykazano również wpływ kurzu na choroby neurologiczne czy zwyrodnieniowe, takie jak na przykład Alzheimer. Kurz znacząco wpływa też oczywiście negatywnie na naszą odporność.

_______________________

Autor: Julia Kownacka

Autor zdjęć: Freepik

Materiał źródłowy: instalacjebudowlane.pl, stylzycia.polki.pl, krokdozdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.