E-papierosy negatywnie wpływają na przebieg grypy

E-papierosy są na rynku od około 15 lat i przez ten czas dyskutowano o ich skuteczności w rzucaniu palenia. Obecnie większą uwagę zwraca się na ich szkodliwy wpływ na zdrowie, który obserwuje się przede wszystkim wśród młodzieży i młodych dorosłych.

W ciągu ostatnich kilku tygodni wiele mówiło się o szkodliwości elektronicznych papierosów. Wyniki badań opublikowane w „Archives of Toxicology”, wskazują na to, że osoby palące e-papierosy mogą gorzej przechodzić zakażenie wirusem grypy typu A.

Jak działa e-papieros?

Działanie e-papierosa opiera się na inhalacji. Użytkownicy wdychają aerozol powstały w wyniku podgrzania specjalnego płynu (e-liquidu) do temperatury około 200 stopni Celsjusza. Aerozol ten zawiera nikotynę, związki toksyczne podobne do tych zawartych w dymie papierosowym oraz różne aromaty.

Czy powstały aerozol jest bezpieczny?

Niestety nie. Okazuje się, że nawet krótkotrwałe wdychanie aerozolu z e-papierosów może nasilać prozapalną reakcję drobnych dróg oddechowych na zakażenie wirusem grypy typu A.

/Obraz Roland Mey z Pixabay

Płuca to skomplikowany system, składający się z wielu różnych elementów. Na najdrobniejszym poziomie, składają się z sieci maleńkich dróg oddechowych zwanych oskrzelami, które rozgałęziają się na coraz mniejsze rurki o wielkości nawet mniejszej niż 2 mm. Te maleńkie oskrzela odgrywają ważną rolę w wielu chorobach płuc, w tym w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP), astmie, samoistnym włóknieniu płuc czy sarkoidozie. Zakażenia wirusowe często dotyczą małych dróg oddechowych, a pacjenci z nasilonym stanem zapalnym w tym obszarze mają większe ryzyko powikłań.

Przeprowadzono badanie

Naukowcy ze szpitala National Jewish Health w Kolorado, wyizolowali komórki tkanki nabłonkowej małych dróg oddechowych dawców, którzy nie mieli choroby płuc – a następnie wystawili je na działanie 15 dawek aerozolu stosowanego w dostępnych na rynku e-papierosach. Komórki były wystawione na działanie sprayu raz dziennie przez trzy kolejne dni, po czym zostały zainfekowane wirusem grypy A.

W badaniu dwie populacje komórek zostały wystawione na działanie aerozolu. Po 72 godzinach uzyskano odpowiedź komórek uprzednio wystawionych na działanie aerozolu oraz komórek, które nie miały z nim kontaktu. Okazało się, że te pierwsze miały znacznie podwyższony poziom mediatorów zapalnych i przeciwwirusowych.

„Te wyniki wskazują, że palenie e-papierosów ma negatywny wpływ na płuca, zwłaszcza w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę. Pozyskane dane mogą stanowić punkt wyjścia dla przyszłych badań nad przebiegiem infekcji wirusowych u osób, które regularnie sięgają po e-papierosy” komentuje dr Hong Wei Chu, autor analizy. (PAP)

_________________________________

Autor: Magdalena Chowaniec

Autor zdjęcia głównego: Lindsay Fox, Pixabay

Materiał źródłowy: PAP.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.