8 sposobów na tanie obrzeża ogrodowe

Szukasz inspiracji na temat sposobów organizacji przestrzeni ogrodowej? Schludne obrzeże może zapewnić wykończenie trawnika i dodać definicję pomiędzy różnymi obszarami podwórka. Dlatego przygotowaliśmy listę 10 pomysłów na tanie obrzeża ogrodowe, które możesz wypróbować w swoim ogrodzie.

Obrzeże trawnikowe – na co zwrócić uwagę decydując się na obrzeża ogrodowe?

Decydując o sposobie rozdzielenia trawnika, należy wziąć pod uwagę kilka różnych rzeczy:

Pierwszą z nich jest to, że separacja powinna być szczelna – to znaczy powinna ograniczać lub eliminować przerwy i połączenia między elementami. Trawa będzie wrastać w każdą szczelinę i mimo obrzeża wkradać się na drugi obszar.

Po drugie, należy zadbać o to, aby podczas koszenia można było najechać na trawnik kołem i kosić w sposób ciągły i równomierny. Dzięki temu nie trzeba będzie go później ponownie przycinać podkaszarką, co będzie konieczne, jeśli twoje obrzeża trawnikowe są wysokie lub nieregularne, a koło kosiarki tylko je „dosięga”. Wtedy zawsze pozostanie nieskoszony pas w pobliżu krawędzi.

Po trzecie, w przypadku wyłożenia korą, należy stworzyć minimalne „bandy” dla kory poprzez wykonanie obrzeża nieco wyżej niż jest to konieczne; kora jest materiałem sypkim i ma tendencję do przesuwania się pod wpływem chodu, a nawet wiatru. Efekt „bandingu” częściowo ograniczy to zjawisko.

Po czwarte, przy wykładaniu kamieniami upewnij się, że Twoje obrzeże ogrodowe minimalnie wystaje ponad powierzchnię wykładanego kamienia – chociaż kamień porusza się znacznie mniej niż kora, nie zaszkodzi stworzyć dla niego niewielkiej „podpory”, która posłuży do zatrzymywania warstw kamieni i kory .

Najładniej wyglądają obrzeża ogrodowe „grube”, które oprócz pełnionej funkcji stanowią również element dekoracyjny. Mogą być one wykonane z kamienia lub betonu i dają trwały i ponadczasowy efekt. Nie „zużywają się”, nie niszczą ze względu na warunki atmosferyczne a więc są praktycznie bezobsługowe.

Obraz autorstwa awesomecontent na Freepik

Najbardziej podatne na uszkodzenia są obrzeża plastikowe i drewniane, które mogą zostać uszkodzone, przesunięte lub trwale zniszczone podczas koszenia, najechania przez pojazd lub nawet niechcący kopnięte.

Jak wiadomo, efekt oddzielenia powierzchni zależy od sposobu mocowania obrzeża. Są obrzeża mocowane na stałe, „na sztywno”, co gwarantuje najlepszy efekt, są też obrzeża, które nie są na stałe przytwierdzone do podłoża. Są to wszelkiego rodzaju ułożone kamienie, belki, które poruszając się powodują również ruch wydzielonych powierzchni.

Metody naturalne czyli obrzeża bez obrzeży to metody, które pozwalają na oddzielenie powierzchni bez użycia jakichkolwiek materiałów, a jedynie przy odpowiednim kształtowaniu elementów naturalnych.

Rabaty kwiatowe i rośliny jako obrzeża ogrodowe

Aby ogród był pełen kolorów i życia, należy zacząć od jego krawędzi. Rząd roślin ozdobnych to świetny sposób na obrzeża ogrodu, które mogą stać się centralnym punktem przestrzeni, jeśli jej pozostałość nie zostanie zagospodarowana. Trawy ozdobne działają dobrze, ponieważ pokrywają dość dużą powierzchnię, co oznacza, że nie trzeba ich sadzić zbyt gęsto, aby uzyskać oczekiwany efekt. Można również użyć krzewów lub innych małych roślin do dekoracji krawędzi ogrodu. Rozsądnie byłoby wybrać rośliny wiecznie zielone, ponieważ oznaczałoby to, że będą one wyglądać żywo i zdrowo przez cały rok.

Obraz autorstwa aopsan na Freepik

Farba w ogrodzie

Malowanie ogrodu to świetny sposób na tchnięcie w niego nowego życia. Jeśli nie chcesz tworzyć zupełnie nowej krawędzi dla swojego ogrodu, malowanie nad tym, co już masz, to świetny sposób, aby polepszyć wygląd swojej przestrzeni bez wydawania dużo czasu lub pieniędzy. Żywe kolory, mogą ożywić twój ogród, dzięki czemu będzie jasny i wesoły, nawet w nudny dzień.

Farba jest w większości przypadków najprostszym i najtańszym sposobem na zmianę wyglądu domu i jego otoczenia.

Wykorzystanie cegły i kostki brukowej

Ceglane i kamienne obrzeża to świetne rozwiązanie, aby dodać definicję pomiędzy obszarami ogrodu przy ograniczonym budżecie. Cegły i kostkę brukową można kupić bardzo tanio, a jedyne potrzebne narzędzia, które prawdopodobnie masz już pewnie w swoim garażu to łopaty i szpadle.

Minimalne umiejętności są wymagane, aby osiągnąć ten wygląd, więc można to zrobić samemu w ciągu weekendu, oszczędzając pieniądze na wynajęciu wykonawcy lub ogrodnika, aby zrobił to za Ciebie. Należy wykopać rów wielkości cegły lub kostki wokół trawnika, wypełnić dno warstwą taniego piasku i ustawić bloki obok siebie, utrzymując je tak nisko, jak to możliwe.

Palisady ogrodowe – czy obrzeża palisadowe w ogrodzie to dobry pomysł?

Plastikowe obrzeża – tworzywo sztuczne w ogrodzie

Obrzeża plastikowe to elastyczne listwy, które nadają się do tworzenia trawników o różnych kształtach, oddzielania ogrodu od chodnika lub patio. Najczęściej występują w kolorach czarnym i zielonym. Obrzeża plastikowe są również przydatne, gdy trzeba się upewnić, że trawa nie rozprzestrzenia się na inne obszary podwórka lub ogrodu.

Wybierając obrzeża plastikowe, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego są wykonane. Najczęściej spotykane rodzaje plastikowych obrzeży są wykonane z PVC i HDPE. Oba materiały dobrze sprawdzają się przy tworzeniu granic trawników, ale każdy z nich ma swoje zalety i wady. PVC jest bardziej wytrzymały niż HDPE, ale jest też dużo droższy.

Obraz autorstwa wirestock na Freepik

Płytki ceramiczne

Znasz to stare powiedzenie: „Złom jednego człowieka jest skarbem innego człowieka”? Cóż, to odnosi się nie tylko do sklepów z antykami – może być również stosowany do starych płytek.

Jeśli remontujesz łazienkę lub kuchnię, szanse są, że masz jakieś resztki płytek leżące samopas w garażu. I choć mogą one nie być już przydatne w ich pierwotnej funkcji, mogą one stanowić super-tani sposób na obrzeża trawnika. Wszystko, co musisz zrobić, to podłączyć je do ziemi i voila! Masz nowe obrzeże ogrodowe.

Nie ma znaczenia, czy płytki są gładkie czy wzorzyste – będą świetnie wyglądać na każdej rabacie ogrodowej. Ważne, że znalazły ponowne wykorzystanie, a to właśnie nazywamy ekologicznym!

Kamienie polne

Obrzeża trawnikowe to świetny sposób na dodanie charakteru i tekstury do twojego przydomowego trawnika, ale niestety mogą być drogie. Na szczęście można je zrobić na własną rękę, używając kamieni zebranych z pól i jezior!

Kamienie można układać na różne sposoby, na przykład piętrowo lub płasko. Jeśli chcesz uzyskać bardziej nowoczesny wygląd, spróbuj ułożyć je w na przemian. Taka zmiana w twoim ogrodzie na pewno zwróci uwagę.

Niski płotek na obrzeże trawnikowe

Małe ogrodzenie sprawia, że ogród wygląda na zadbany i nadaje domowi atrakcyjności. Ten konserwatywny styl nie będzie dla wszystkich, ale jeśli szukasz klasycznego wyglądu dla krawędzi ogrodu, jest to najlepsza opcja. Możesz kupić takie ogrodzenia prosto ze sklepu, lub dla bardziej opłacalnej opcji, możesz je odnowić lub przygotować i pomalować samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.